2018 RACE & AVERAGE SPEED WINNERS

Below are the OLR races we are tracking and the race winners.  If you know the winner and can help us get a pedigree that would greatly appreciated.  Please email us at olrstats@gmail.com

2018 Americas International Challenge (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 150m Race:  A D L Loft (Jim Gabler) – AU 18 ADL 1852 BBH (70 Lofts & 310 Birds)
  • 225m Race:  L S U Loft (Daosui Li & Kai Hang Chen) – AU 18 LSU 0182 BBH (70 Lofts & 284 Birds)
  • 300m Race:  A D L Loft (Jim Gabler) – AU 18 ADL 1836 BBH (69 Lofts & 253 Birds)
  • 350m Race: John Karnofel – AU 18 KFL 0830 BBWFH (40 Lofts & 69 Birds)
  • Average Speed Winner:  777 Loft (Nhia & Ku Thao ) – AU 18 SPR 0102 BCH

2018 Apple Cup (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 161m Race:  Solache/Finn (Kristen Solache) – AU 18 VITA 3209 BCH (172 Lofts & 602 Birds)
  • 209m Race:  Transilvania Lofts (Ciprian Cimpan) – AU 18 CFL 0003 SPLH (154 Lofts & 573 Birds)
  • 267m Race:  Burge Family Loft (Roger Burge) – AU 18 BURG 0134 BCH (154 Lofts & 515 Birds)
  • 351m Race: Sarrett Racing Pigeons (Jason Sarrett) – AU 18 PPH 8067 BBH (151 Lofts & 169 Birds)
  • Average Speed Winner:  Burge Family Loft (Robert Burge) – AU 18 BURG 0134 BCH

2018 Arizona Classic Derby (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 150m Race:  Lazy A C Loft (Al Coury) – AU 18 LAZY 0305 BBC (76 Lofts & 297 Birds)
  • 200m Race:  Carlos Ramirez – AU 18 JEDD 21777 BWFH (76 Lofts & 272 Birds)
  • 250m Race:  B.C. Weaver – AU 18 ARPU 28795 BBC (76 Lofts & 249 Birds)
  • 294m Race: P N A Loft (Paul Anderson) – AU 18 PNA 1802 BBH (76 Lofts & 235 Birds)
  • 348m Race: Robert West – AU 18 WEST 0098 BBH (76 Lofts & 226 Birds)
  • Average Speed Winner:  Khan Lofts – AU 18 JEDD 21407 BCWFC

2018 Blue Bucket Stampede Race Winners (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 166m Race:  Nemelka Racing Pigeon Loft – AU 18 NRPL 8027 BBH (156 Lofts & 659 Birds)
  • 206m Race:  Zhengloft (Denan Zheng) – IF 18 ZHEN 18984 DCC (Sire Pedigree / Dam Pedigree) (157 Lofts & 638 Birds)
  • 250m Race:  Sierra Ranch (Steve Sterchi) – AU 18 SR 824 BBWH (155 Lofts & 566 Birds)
  • 309m Race: Yendez Loft (Yariel Yendez) – AU 18 YEND 0116 BBTH (151 Lofts & 519 Birds)
  • 350m Race: Crooked River Loft (Lucas Cramer) – AU 18 CORP 2233 BBC (148 Lofts & 481 Birds)
  • Average Speed Winner:  Silicon Valley Syndicates (Paul Cheng) – AU 18 WSJ 1821 BCH
  • Team Average Speed Champion:  Sunshine Loft 2 (Naeem Akhtar) Bird #1Bird #2Bird #3Bird #4

2018 Breeder Fall Classic Race Winners (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 147m Race:  Marengo Creek Farms (Stewart Harward) – AU 18 MCF 2985 BBH (76 Lofts & 322 Birds)
  • 200m Race:  Lazy A C Loft (Al Coury) – AU 18 LZAC 0250 BCH (76 Lofts & 303 Birds)
  • 250m Race:  M D C Loft – AU 18 MDC 0838 PENH (76 Lofts & 296 Birds)
  • 350m Race: Daehn/Miele – AU 18 NWFI 0027 BBPWH (76 Lofts & 282 Birds)
  • Average Speed Winner:  Daehn/Miele – AU 18 NWFI 0027 BBPWH 

2018 California Classic Race Winners (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 140m Race:  Kolvenbag & Son – IF 18 KOLV 1233 BBSPH (261 Lofts & 1004 Birds)
  • 190m Race:  Et Racing (Tom Cano) – AU 18 SD 0825 BBWFH (259 Lofts & 977 Birds)
  • 305m Race:  Von Doss – AU 18 DOSS 0009 BBH (255 Lofts & 916 Birds)
  • 350m Race: Ledet – Gurtz & Patti – AU 18 LEDE 18330 BBH (213 Lofts & 546 Birds)
  • Average Speed Winner:  Lin Family Loft (Johnny Lin) – AU 18 LIN 1158 BBH

2018 Continental Classic (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 198m Race:  Bsb Loft (David Bell) – AU 18 BELL 0104 DCH (63 Lofts & 244 Birds)
  • 300m Race:  Loan Tran – AU 18 VITA 5404 BBC (63 Lofts & 229 Birds)
  • 350m Race: Ecker/Murphy – AU 18 GSV 2284 BCSH (63 Lofts & 184 Birds)
  • Average Speed Winner:  Ecker/Murphy – AU 18 GSV 2284 BCSH

2018 Crooked River Challenge (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 200m Race:  Zhengloft (Denan Zheng) – IF 18 ZHEN 18977 BBC (Sire Pedigree / Dam Pedigree) (151 Lofts & 643 Birds)
  • 250m Race:  A P C Loft (George & Jennifer Rankin) – AU 18 APC 18020 BBTH (146 Lofts & 558 Birds)
  • 300m Race:  Zhengloft (Denan Zheng) – IF 18 ZHEN 18977 BBC (Sire Pedigree / Dam Pedigree) (141 Lofts & 511 Birds)
  • 353m Race: Nanez Family Lofts (Rick Nanez) – AU 18 NANZ 8024 CBBH (131 Lofts & 343 Birds)
  • Average Speed Winner:  Linda Loft (Nick Lu) – IF 18 LU 0525 BCH

2018 Cuevas Classic (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 102m Race:  Charito (Edwardo Rameriz) – AU 18 TEX 4630 BCH (115 Lofts & 446 Birds)
  • 150m Race:  Vacas Flacas /Pinnolillo Loft (Jaime Franco) – AU 18 COM 4557 BCH (114 Lofts & 438 Birds)
  • 212m Race:  Zhengloft (Denan Zheng) – IF 18 ZHEN 18819 DCH (113 Lofts & 431 Birds)
  • 264m Race: Yendez Loft (Yariel Yendez) – AU 18 YEND 0101 BBH (112 Lofts & 397 Birds)
  • 350m Race: A-Lo Loft (Liang Chen) – AU 18 FOYS 3988 BBWFH (Sire Pedigree / Dam Pedigree) (110 Lofts & 344 Birds)
  • Average Speed Winner:  Baldwin & Tilson (Thomas Baldwin) – AU 18 TENT 8140 BBH 

2018 Flamingo International Challenge  (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 125m Race:  Liu Loft (Y Xin Dong) – AU 18 KVLI 0840 BCH (100 Lofts & 339 Birds)
  • 225m Race:  Drama Queen Loft (Carl McNelty) – AU 18 GCI 1041 BCH (99 Lofts & 329 Birds)
  • 325m Race:  Bill Welch – AU 18 GHC 4462 BBH (98 Lofts & 303 Birds)
  • Average Speed Winner:  Bill Welch – AU 18 GHC 4462 BBH

2018 Gold Country Challenge (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 165m Race:  Jamie Bertero -AU 18 ML 0613 BCH (86 Lofts & 296 Birds)
  • 212m Race:  Kay Eastwood – AU 18 HANG 0157 MLYH (82 Lofts & 227 Birds)
  • 267m Race: Jack’s Loft (Jack Wooldridge) – AU 18 FOYS 11839 BCH (81 Lofts & 222 Birds)
  • 334m Race:  H & H Flying Circus (Chuck Hughes & Mark Heimann) – AU 18 ML 0801 BCH
  • Average Speed Winner: Fleet Washingon – AU 18 FLEET 1869 BCH

2018 Hoosier Classic (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 125m Race:  Yarosz Family Loft (Ronald Yarosz) – AU 18 ARPU 25363 BBH (676 Lofts & 2093 Birds)
  • 150m Race:  Flying Dragon Loft (Mohammed Shahjahan) – AU 18 GARP 0623 BBH (664 Lofts & 2062 Birds)
  • 180m Race: Dos Hermano & Yosellaj Loft (Yosell Hernandez) AU 18 ARPU 60902 BBC (664 Lofts & 2003 Birds)
  • 217m Race: Nanez Family Loft (Rick Nanez) – AU 18 NFL 8067  BBH (653 Lofts & 1891 Birds)
  • 350m Race: Tigre Loft (Frank McLaughlin & Jorge Iglesias) – AU 18 MCLO 2048 DCPDH (641 Lofts & 1535 Birds)
  • Average Speed Winner: Ganus Family Loft (Mike & Debbie Ganus) – AU 18 GFL 0207 BCWFH

2018 Peach Classic (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 125m Race:  J H C (Ying Yang & Jin Chen) – AU 18 ARPU 6579 BCH (123 Lofts & 225 Birds)
  • 200m Race:  Cemfly Lofts (Eric Miele) – AU 18 AA 10406 BC H (105 Lofts & 160 Birds)
  • 268m Race: Bird Love to Fly (Tarek Patros) – AU 18 JEDD 0827 BCH (86 Lofts & 126 Birds)
  • 350m Race: J H C (Ying Yang & Jin Chen) – AU 18 ARPU 6558 BBH (77 Lofts & 112 Birds)
  • Average Speed Winner: J H C (Yin Yang & Jin Chen) – AU 18 ARPU 6558 BBH

2018 Plymouth Peak Pro Challenge  (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 100m Race:  Slick Hills Loft (Larry Cox) – AU 18 ARPU 38637 WGRZC (112 Lofts & 384 Birds)
  • 138m Race:  M2 Loft (David Perez) – AU 18 UVI 23 BBH (Sire Pedigree / Dam Pedigree) (112 Lofts & 369 Birds)
  • 174m Race:  Highland Loft (Jimmy D) – AU 18 DZ 18006 BCC (112 Lofts & 334 Birds)
  • 215m Race: Rory Smith – AU 18 CDR 8426 BBWFH (112 Lofts & 315 Birds)
  • 250m Race: Da-Dong (Da Chen) – AU 18 RAC 0834 BBC (98 Lofts & 259 Birds)
  • 138m Race: Ken Christopher – AU 18 GS 8440 BCH (99 Lofts & 238 Birds)
  • 326m Race: Rocky Mountain Racing (Shannon Demler) – AU 18 RMR 18312 BBTCH (94 Lofts & 240 Birds)
  • Average Speed Winner: Skylinerpl.com (Pat Gazaway) – AU 18 UVI 1022 BCH

2018 San Diego Holiday Classic (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 135m Race:  Garcia & Franco (Roberto Garcia) – AU 18 Y2K 0015 BBWFH (101 Lofts & 342 Birds)
  • 100m Race:  Missiles Castro (Enrique Castro) – AU 18 MISS 0624 BBSPH (100 Lofts & 323 Birds)
  • 308m Race:  Sterchi & Bieche (Steve Sterchi & Alex Bieche) – AU 18 BIEC 8380 BCH (101 Lofts & 303 Birds)
  • 350m Race: McKnight & Mellinger (Greg McKnight) – AU 18 JEDD 1231 BBSPH (101 Lofts & 173 Birds)
  • Average Speed Winner: Genesis Syndicate Loft (Gordon Meng) – AU 18 GS 0490 BBH

2018 San Diego Triple Crown (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 100m Race:  Venn Family Loft (Barry Venn) – AU 18 VENN 18149 RDH (96 Lofts & 256 Birds)
  • 200m Race:  Bob Carney – IF 18 CC 0916 BBH (84 Lofts & 199 Birds)
  • 300m Race: De La O-Siino-Flores (Armando De La O) – Au 18 MTZ 2114 BCH (77 Lofts & 194 Birds)
  • 350m Winner:  Nemeth Family Loft (John Nemeth) – AU 18 BON 0805 BCWFH (48 Lofts & 40 Birds – Not sure how that works?)
  • Breeder Cup Winner: Unknown
  • Champion Bird Winner: Unknown

2018 San Francisco Bay Area Triple Crown (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 121m Race:  F Vasquez Loft (Fernando Vasquez) – AU 18 VL 0020 WGRZC (150 Lofts & 463 Birds)
  • 177m Race:  Aztec Loft (Ramiro Herrera) – AU 18 AZTE 0108 BBH (134 Lofts & 319 Birds)
  • 250m Race:  Silicon Valley Syndicates (Paul Cheng) – AU 18 WSJ 1813 BBH (94 Lofts & 168 Birds)
  • 325m Race: Cesar Hurtado – AU 18 SEL 0842 BBWFH (87 Lofts & 148 Birds)
  • Average Speed Winner: Roger Revenaugh – AU 18 FOYS 5623 BBWFH

2018 Southern Belle (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 151m Race:  A P C Loft (George & Jennifer Rankin) – AU 18 APC 18046 BBSPH (119 Lofts & 327 Birds)
  • 200m Race:  S Procopoi Loft (Samuel Procopoi) – AU 18 NEA 1466 BBWFH (118 Lofts & 311 Birds)
  • 252m Race:  Liu Loft (Y Xin Dong) – AU 18 KVL 0844 BBH (116 Lofts & 306 Birds)
  • 325m Race: “fisher” (Todd Fisher) – AU 18 ARPU 50125 BBWFH (111 Lofts & 272 Birds)
  • Average Speed Winner: Columba Loft (Robert Lynch) – AU 18 LYNC 8155 BBH

2018 Tuscon Triple Challenge (Click on band number or Sire/Dam link to see pedigree)

  • 152m Race:  Nanez Family Loft (Rick Nanez) – AU 18 NANEZ 8522 BBWFH (61 Lofts & 265 Birds)
  • 200m Race:  The Leaf & Feather Farm (Bob Mcdermid) – AU 18 FOYS 1464 RCH (61 Lofts & 251 Birds)
  • 250m Race:  Baldwin & Tilson (Thomas Baldwin) – AU 18 TENT 8123 BBC (58 Lofts & 241 Birds)
  • 300m Race:  Balwin & Tilson (Thomas Baldwin) – AU 18 TENT 8168 BBH (57 Lofts & 216 Birds)
  • 350m Race: Powerstroke Loft (Dan Rust) – AU 18 PS 0348 BBH (57 Lofts & 136 Birds)
  • Average Speed Winner: Da Dong (Da Chen) – AU 18 RAC 0883 BBH